"ლივერპული" აქტიურად მუშაობს გუნდის ნიდერლანდელ კაპიტან ვირჯილ ვან დაიკთან ახალი ხელშეკრულების გაფორმებაზე.
როგორც ცნობილ სპორტულ ჟურნალისტ, ფაბრიციო რომანოსგან ვიგებთ, მიმდინარე სეზონის დასრულების შემდეგ "ლივერპულს" ინგლისელი მარჯვენა მცველი ტრენტ ალექსანდერ-არნოლდი თავისუფალი აგენტის სტატუსით დატოვებს და კარიერას მადრიდის "რეალში" გააგრძელებს. ეს ინფორმაცია გულშემატკივრებში დიდი განხილვის საგანი გახდა, რადგან ალექსანდერ-არნოლდი გუნდის აკადემიის აღზრდილი და ერთ-ერთი საკვანძო მოთამაშეა.
იტალიელი ჟურნალისტის თქმით, გავრცელებული ჭორები, თითქოს ვან დაიკის წარმომადგენლები "რეალთან" მის შესაძლო ტრანსფერზე მოლაპარაკებებს აწარმოებდნენ, სიმართლეს არ შეესაბამება. რომანო ხაზს უსვამს, რომ ნიდერლანდელი მცველი "ლივერპულთან" ერთგული რჩება.
33 წლის ვირჯილ ვან დაიკის მოქმედი კონტრაქტი მერსისაიდულ კლუბთან 2025 წლის 30 ივნისს იწურება. ვარაუდობენ, რომ ახალი შეთანხმება ორწლიანი იქნება, რაც მას 35 წლამდე გუნდში დარჩენის საშუალებას მისცემს. საინტერესოა, რომ ვან დაიკმა ახლახან განაცხადა, რომ ფიზიკურად შესანიშნავ ფორმაშია და კიდევ რამდენიმე წელი უმაღლეს დონეზე თამაში შეუძლია, რაც "ლივერპულის" გულშემატკივრებს ოპტიმიზმის საფუძველს აძლევს.
ნიდერლანდელი ფეხბურთელი "ლივერპულში" 2018 წლის იანვარში "საუთჰემპტონიდან" 75 მილიონ ფუნტად გადავიდა, რაც იმ დროისთვის მცველისთვის გადახდილი რეკორდული თანხა იყო. "ენფილდზე" მისი მოსვლის შემდეგ, ვან დაიკი გუნდის თავდაცვის ლიდერად და ერთ-ერთ განუყოფელ ფიგურად იქცა, რაც გუნდისთვის პრემიერ ლიგისა (2019-20) და ჩემპიონთა ლიგის (2018-19) მოგებაში გადამწყვეტი ფაქტორი გახდა. ამჟამად, ის "ლივერპულის" ერთ-ერთი ყველაზე გამოცდილი მოთამაშეა და მისი გამოცდილება ახალგაზრდა ფეხბურთელებისთვისაც მნიშვნელოვანი საყრდენია.